wtorek, 13 sierpnia 2013

Zamek w Nidzicy

 Pierwszym przystankiem w drodze nad morze był piękny, gotycki zamek w Nidzicy. Mimo tego że sam zamek jest piękny to niestety trochę rozczarowuje. W zamku mieści się hotel, restauracja, bractwo rycerskie, biblioteka, dom kultury, pracownie... i przez to właściwie nie da się go zwiedzić w środku. Byłam już kiedyś w tym zakmku, ale bardzo wcześnie przed otwarciem, myślałam że da się go zwiedzić. Jednak jedyne muzeum w zamku jest poświęcone ogólnie ziemi nidzickiej...
Można tylko obejść zamek i zobaczyć dziedziniec oraz okoliczny park który jest dosyć zapuszczony ale klimatyczny ;)

 Zamek ma nawet swoich rycerzy ;pZ Warszawy do zamku jest relatywnie blisko, dojazd zajął nam jakieś 1,5 godziny. Jeśli będziecie mieli zamek po drodze to polecam zajechać. Mimo tego że nie ma go jak zwiedzić ( tu polecam Zamek Golub Dobrzyń który jest w okolicy, piękny i otwarty na zwiedzanie) to z zewnątrz robi wrażenie. Jest bardzo ładnie usytuowany, góruje nad miasteczkiem. 

Znacie podobne zamki które można odwiedzić?
 Nidzicy ma też piękne centrum z licznymi sklepikami, kawiarniami i naturalnie ratuszem ;)

Zmierzając w stronę zamku znaleźliśmy też wytwórnię win i miodów pitnych.
Piękny stary budynek był kiedyś browarem, po wojnie zaadoptowano go do wyrobu innych trunków.
 Wina w sklepiku nie było, był za to miód pitny. Dwójniaki i półtoraki . Pani z pełną powaga oświadczyła nam że cały zapas trójniaków został zakupionych przez bractwo rycerskie, Panowie to mają dobrze ;)
 Nie pozostało nam nic innego jak wykosztować się na dwójniaka, i było warto. Świetny trunek, polecam ;)
Oprócz tego sklep oferuje też naturalne kosmetyki. Więc jest też coś dla Pań ;>
Cała podróż nad morze zajęła nam aż osiem godzin... Ale nowy rekord i tak padł w drodze powrotnej. Ale o tym innym razem ;)

W piątek zamierzam odwiedzić Olsztyn. Co można tam zobaczyć ciekawego?


5 komentarzy:

 1. Mieszkałam pół roku w Olsztynie i powiem Ci szczerze, że nie ma tam za dużo do zwiedzania :) Chociaż inaczej patrzy się z perspektywy mieszkańca a inaczej turysty. Centrum, Wysoka Brama na starym mieście, ratusz - to warto zobaczyć. Jest podobno też zamek, ale nigdy go nie widziałam (nie wiem jak mogłam nie zauważyć, w końcu jest gdzieś w pobliżu McDonalda :P). No i Miasteczko Studenckie, ale nie wiem czy to atrakcja dla turysty, w każdym razie bardzo malownicze miejsce.
  Ale skoro wybierasz się do Olsztyna to może zboczysz z drogi i wpadniesz do Olsztynka? Musisz koniecznie zobaczyć nasz Skansen! A to tylko 30km od Olsztyna, 20 min. samochodem i jesteś na miejscu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój chlopak był dziś w Olsztynie ( musiał odebrać dzidka ze szpitala) i stwierdził że drugi raz nie jedzie bo drogi są tragiczne ( co tam zabytki...). Ale skansen w necie prezentuje się bardzo fajnie więc za rok koniecznie musimy go odwiedzić ;)

   Usuń
 2. w Olsztynie byłam kiedyś na koloniach ( to byłoo bardzo dawno temu ) i jedyną rzecz którą zapamiętałam było świetne planetarium a także stare miasto gdzie nakupiłam chyba z 10 świec woskowych hehe :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ah taak, planetarium też jest. I małpi gaj! Tyle z dzieciństwa zapamiętałam, najfajniejsze atrakcje krótkich wycieczek szkolnych :D

   Usuń
  2. To planetarium to stara wieża ciśnień?

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...