czwartek, 17 lipca 2014

Wyzwanie blogowe (dzień 4) – Ulubiona książka/album muzyczny/film, do którego lubię powracać

To już przed ostatni dzień wyzwania. Nie wiem jak Wy ale ja bawię się świetnie ;)

Ulubiona książka do której lubię powracać.


Jack Kerouac On the Road
 
Po raz pierwszy przeczytałam ją na drugim roku studiów licencjackich i zakochałam się z miejsca. Nie tylko w tej jednej książce ale w całym Beat Generation.
To wspaniała książka o podróży, przyjaźni, Ameryce w latach 50tych, poszukiwaniu sensu życia, tego czegoś... Czego konkretnie to już trudniej opisać słowami, trzeba przeczytać i poczuć.
  

Narratorem powieści jest Sal Paradise. Pod tym pseudonimem kryje się nikt inny jak sam Jack Kerouac. Wszystkie postacie z książki są oparte na prawdziwych osobach. W On the Road: Original Scroll autor posługuję się już prawdziwymi imionami. To pierwsza wersja powieści która została wydana już po śmierci autora. Jeśli zakochacie się w standardowej wersji to koniecznie musicie sięgnąć i po tę drugą ;)


Nie będę zdradzać fabuły i przedstawiać bohaterów. To świetna lektura na wakacje, po jej przeczytanie człowiek ma po prostu ochotę wyjść z domu i ruszyć w drogę...
Odradzam jedynie film na podstawie książki, bardzo nie udana próba oddania klimatu beat generation. 
Na zachętę sam Jack Kerouac czytający swoją powieść


Pozostając przy rzeczach do których lubię wracać- to piosenka jednego z moich ulubionych muzyków, Tom'a Waits'a właśnie o bohaterach On the Road
 

I znów mnie naszła ochota na czytanie "W Drodze" ;)

LL

3 komentarze:

  1. Zachęciłaś mnie książką. Ostatnio szukam właśnie fajnych książek. A zdjęcia - cudowne:) Babeczki z chęcią bym przyjęła na wieczór ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. No to po tym poście to już moje must-read na 100%!

    OdpowiedzUsuń
  3. Przez wyzwanie Uli wydłuża się moja lista książek do przeczytania ;) On The Road brzmi zachęcająco, uwielbiam czytać książki napisane w j. angielskim, jak ją spotkam, na pewno się skuszę :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...