czwartek, 5 września 2013

Clay tips 6 : Lakierowanie

Lakierowanie to kolejny etap wykańczania naszej biżuterii.
 Dlatego dziś napisze kilka słów właśnie o tym.

Lakierować możemy na dwa sposoby, ale są tez inne sposoby na dodanie blasku naszym pracom.

Na początku polecam odtłuścić powierzchnię którą będziemy lakierować. Ja używam denaturatu, ale czytałam że nadaje się do tego także spirytus salicylowy, spirytus spożywczy czy wódka, czyli jednym słowem alkohol.
Denaturat jest dosyć tani i dostępny w sklepach budowlanych, mój leżał dosłownie na przeciwko sylikonów więc nawet nie musiałam długo szukać ;)
Taki wydatek to zaledwie 7 zł.

Dalej musimy zdecydować jak chcemy wykończyć nasze prace. Sculpey oferuje dwa lakiery gloss glaze i satin glaze. Pierwszy po wyschnięciu bardzo ładnie i mocno się błyszczy, drugi ma lekki satynowy połysk.

Najpierw odtłuszczamy prace.
Do lakierowania naturalnie przyda się czysty pędzelek. Polecam mniejsze niż mój, muszę uzupełnić swoje zasoby ;)

Nakładamy cienką warstwę lakieru, lepiej nałożyć kilka cienkich warstw niż jedną grubą. Lakier wysycha w ciągu 30 min, ale twardnieje po 24 godzinach.






 Jeśli nie lubicie czekać to możecie polakierować swoje modlinianki przed wypieczeniem. Oczywiście nie da się tego zrobić z pracami z płynną modeliną i o nierównych powierzchniach ( chyba że bierzemy pod uwagę kilkakrotne wypiekanie). Ale np czekoladki na ciasteczkach zawsze lakieruje przed wypieczeniem, po wyjściu z pieca pięknie się błyszczą ;)


Pączek był lakierowany opcją gloss, dlatego na zdjęciu widać białe światło które się od niego odbija. W truskawce tylko elementy wykonany z modeliny accent zdradza że praca została polakierowana ;) 

Co daje lakierowanie? Możemy błyszczącym lakierem zaakcentować jakiś element pracy. Transculent liquid po wypieczeniu nie robi dobrego wrażenia więc takie prace aż proszą się o lakierowanie ;) Jeśli nie chcecie żeby prace się mocno błyszczały, polecam lakier satin, dzięki niemu nasze prace będzie bardziej odporne na kurz i mniej korzystne warunki atmosferyczne.

Teraz kilka słów o tym czego nie polecam robic.
Zapomnijcie o lakierze do paznokci. Jeśli chcecie żeby Wasze prace długo Wam służyły to zainwestujcie w porządny lakier. Po jakimś czasie prace polakierowane lakierem do paznokci zaczną się kleić. Takie lakiery reagują z modeliną i nie nadają się do użytku. 

W ciągu sześciu lat zabawy z modeliną wypróbowałam kilka różnych werniksów przeznaczonych do decouparzu, do drewna... Teoretycznie były to lakiery na bazie wody więc powinny się sprawdzać. Niestety każdy po 6-10 miesiącach wchodził w reakcję z modeliną. Do drewna był nawet dobry, ale był bardzo rzadki i opakowanie, czyli puszka tez pracy nie ułatwiała.
Później próbowałam tez lakieru od Fimo ale jak dla mnie jest za rzadki. 





Jakieś dwa lata temu udało mi się kupić lakier od Sculpeygo i od tamtej pory nie szukam dalej. Buteleczka ma 30 mililitrów i jest bardzo wydajna. Lakier satin dostałam w ramach współpracy do wypróbowania i też jestem pozytywnie zaskoczona.


Jeśli chodzi o przetrzymywanie lakierów to pamiętajcie o dokładnym zamknięciu po każdym użyciu. Należy pilnować że góra słoiczka była zawsze czysta i wolna od resztek lakieru. 

Nic więcej nie przychodzi mi do głowy. Jeśli macie jakieś pytania  to śmiało możecie zadać je w komentarzach ;)










26 komentarzy:

  1. Szczerze nie wiedziałam o tym, że lakier do paznokci reaguje z modeliną. Bardzo przydatny, dobrze objaśniony post! ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. a czy taki lakier utwardzi np wstążkę ?

    OdpowiedzUsuń
  3. bardzo mądry post :) Mnie odpowiada werniks Fimo semi-gloss :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Fajnie, że dzielisz się swoim doświadczeniem. Ja używałam różnych lakierów,łącznie z takim do paznokci, i jak dotąd w 3-4 pracach (z tej samej partii lakierowania) zdarzyła mi się wpadka, bo bardzo się lepią. Do dziś nie wiem czemu, bo wiele innych prac również lakierowałam tym samym specyfikiem (przeznaczonym również do modeliny) i do dziś jest ok.

    OdpowiedzUsuń
  5. uwielbiam twojej posty , zwłaszcza jeśli chodzi o takie recenzje i rady :) sa naprawdę pomocne , dziękuję :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Dobry post,łądnie przedstawione efekty wizualne poszczególnych lakierów, mam tylko pytanie, czy mogłabyś dać jakieś linki do stron gdzie da sie dostać lakier sculpeya ? Bo szukałąm i nic :( Dziękuję, pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej!
      tu znajdziesz produkty od Sculpey ::
      http://www.creativehobby.pl/polyform-o_p_3476_1.html

      Usuń
  7. Mam problem z Sculpey Satin Glaze jak maluję wyroby to strasznie widać przeciągnięcia pędzla i wygląda to strasznie brzydko, czy mas zna to jakiś sposób?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dobrze wypłucz pędzelek i osusz i nakładaj bardzo cienka warste lakieru. Możesz po wyschnięciu pierwszej nałożyć kolejną i powinno być dobrze ;)

      Usuń
  8. Dziękuję bardzo, właśnie przeglądam co tam mają i sporo ciekawych rzeczy mi sie rzuciło w oczy... Zastanawiam się.. jakbyś miała wybrać albo satin albo glossy to który byś lakier wybrała ? ten satynowy jest widoczny po pomalowaniu i odbija światło choć trochę ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja wolę błyszczący, ale satynowy też się lekko świeci i ładnie to wygląda. Do polew lepszy jest błyszczący, ale np do polakierowania czekoladek będzie lepszy satin.

      Usuń
  9. Dziękuję bardzo, dużo fajnych rzeczy w tym sklepiku jest ;) Mam pytanie odnośnie wersji lakieru satin, czy na elementach ze zwykej modeliny on sie będzie choć troszke błyszczał ?

    OdpowiedzUsuń
  10. gdzie zaopatrujesz się w modelinę? i gdzie najlepiej kupic te lakiery? mam jeszcze problem ze znalezieniem łańcuszków na szpulkach do biżuterii czy znasz jakiś adres? dziekuje za odpowiedz ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jedynym oficjalnym dystrybutorem tych lakierów jest ten sklep:
      http://www.creativehobby.pl/polyform-o_p_3476_1.html
      znajdziesz w nim też masy innych marek i masę przydasi ;)

      Usuń
  11. Witam. Używam lakieru firmy Fimo i mam z nim drobny problem. Mianowicie w wielu zgięciach i szparkach pojawiają się białe zacieki. Próbowałam już nakładać o wiele cieńszą warstwę lakieru, jednak efekt był podobny. Czy wiesz może jak mogłabym temu zaradzić?

    OdpowiedzUsuń
  12. A probowalas lakierowac mijscami, tak zeby powierzchnia ktora schnie byla relatywnie na plasko?

    OdpowiedzUsuń
  13. Czy wszystko zamawiasz z internetu? Można te lakiery czymś zastąpić? Ja nie mogę znaleźć nigdzie takiego lakieru (w sklepach stacjonarnych) i nie wiem, czy zamawiać z Allegro, czy z innego sklepu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lakier dedykowany od fimo czasem jest w empikach ale nie zawsze. A premo nigdy nie wiedziałam stacjonarnie, zawsze razem z masą przez internet zamawiam

      Usuń
  14. hej, czy ten lakier zabezpieczy tez miedz przed ciemnieniem ?

    OdpowiedzUsuń
  15. Czy ten lakier zabezpieczył by biżuterię przed czernieniem i czy nadawał by się np. do zabezpieczenia bransolety zegarka?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. on nie jeste uniwersalny, nie używałabym go do innych rzeczy niż modelina

      Usuń
  16. Super post! Pozwoliłam sobie dodać linka do tego posta na swoim blogu:) Również jestem miłośniczką modeliny. Lepienie to super zabawa. Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  17. Trzeba lakierowac prace czy może się obejść bez tego?

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...